Shri Hansraj Gangaram Ahir Member of Parliament (MP) from Chandrapur (Maharashtra) Biodata

Name of Member: Shri Hansraj Gangaram Ahir

Political Party: Bharatiya Janata Party

Constituency & State: Chandrapur (Maharashtra)

Lok Sabha Experience: 11,14,15,16

Sixteenth Lok Sabha

Members Bioprofile
Ahir, Shri Hansraj Gangaram
Constituency   :Chandrapur (Maharashtra)
Party Name     :Bharatiya Janata Party(BJP)
Father’s NameShri Gangaramji
Date of Birth11 Nov 1954
Place of BirthNanded (Maharashtra)
Marital StatusMarried
Date of Marriage03 May 1990
Spouse’s NameSmt. Lata Ahir
No. of Sons2
No.of Daughters1
Educational
Qualifications
S.S.C.
Educated at L.T.Y. School, Chandrapur, Maharashtra
ProfessionAgriculturist
Permanent Address
Gokul Ward (Bazar Ward),
Chandrapur-442402
Maharashtra
Tel : (07172) 251651
Fax : (07172) 254791
Present Address
2, Safdurjung Lane,
New Delhi – 110 011
Tels : (011) 23016855, 23016865, 09868180489 (M)
Positions Held
1994-96Member, Maharashtra Legislative Council
1996Elected to 11th Lok Sabha
2004Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Standing Committee on Coal & Steel
Member, Committee on Food Management in Parliament House Complex
Member, Standing Committee on Agriculture
2 Jan. 2006Member, Joint Parliamentary Committee on Wakf
5 Aug. 2007Member, Standing Committee on Coal and Steel
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009Member, Standing Committee on Coal and Steel
23 Sep. 2009Member, Committee on Privileges
15 Mar. 2010Member, Railway Convention Committee
1 May 2013Member, Committee on Public Undertakings
3 May 2013Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs)
May, 2014Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
13 June 2014 onwardsMember, Business Advisory Committee
1 Sep. 2014 – 9 Nov. 2014Chairperson, Standing Committee on Coal and Steel
9 Nov. 2014 – 5 July 2016Union Minister of State, Ministry of Chemicals and Fertilizers
5 July 2016 onwardsUnion Minister of State, Ministry of Home Affairs
Social And Cultural Activities
Chairman, Jai Bhawani Vyayam Prasarak Mandal; motivating people for practice of yoga, campaigning for blood donation and distributing saplings of traditional importance
Special Interests
Environmental protection
Favourite Pastime and Recreation
Watching movies and enjoying songs
Sports and Clubs
Kabaddi, Football, Wrestling and Volleyball
Countries Visited
Mauritius, South Africa and U.A.E as Member of Parliamentary Delegation
Other Information
Chairman, Maharashtra Housing and Development Authority, 1997-98; Member: (i) Tobacco Board; (ii) Panchayati Raj Samiti; (iii) Rojgar Hami Yojana and (iv) Bhatkaya Vimuktar Jaji Ashram Shal Samiti

Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

Important Links:

Go to Chandrapur MP Constituency Page

Go to Maharashtra MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page